Fredrikstad Domkirke har de siste fire årene arrangert gudstjeneste på samenes nasjonaldag i samarbeid med Foreningen Samer i Østfold. Under fjorårets kirkekaffe ble det tatt opp hvorfor man ikke kunne ha en felles frokost, slik som i Oslo.
Biskop responderte raskt, og tok på seg ansvaret med å forberede. Løsningen dette året ble at ordfører Arne Sekkelsten stilte rom i rådhuset til disposisjon, og deltok, mens biskopen og hennes medarbeidere sørget for opplegg og selve frokosten.
Det ble en sterk og flott start på feiringen i kantinen på Fredrikstad Kino. Nydelig mat, festpyntede deltakere og fine hilsener. Foreningen samer i Østfold uttrykte stor takknemlighet over tilbudet, og dette må nå kunne regnes som et arrangement som er kommet for å bli.
Senere samme dag var det gudstjeneste i Domkirken, og flere andre steder i bispedømmet.