Klavikordets hemmelighet

Bli kjent med det glemte klaverinstrumentet klavikord, Bachs yndlingsinstrument. Onsdag 26.februar kl. 19

Klavikordets hemmelighet

Klavikordets hemmelighet.

Klavikordet, det mest lavmælte av alle klaverinstrumenter, er ukjent for de fleste. Et program med cembalist Ingrid Eriksen Hagen.

Hagen forteller: 

"Eg har lyst til å presentere klavikordet og korleis det har vore brukt historisk - iallfall frå 1600-talet til kanskje 17/1800-talet. Eg tek med to instrument, eit lite av gamal modell, og eit større, meir moderne. Repertoar frå Scheidemann via Graupner eller Bach til Mozart og Beethoven. Kanskje eg får tid til ein liten sving innom Sæverud eller Bartok - ikkje historisk lenger, berre på gøy!
Det som er interessant, er kva som skjer med repertoaret når ein speler det på klavikord. Dynamikken spenner frå vanleg svakt til heilt usedvanlig svakt. Derfor blir ein heilt usedvanlig lydhør av å lytte til det. Slik oppleves spennet i dynamikken plutselig stort og levande! Og det blir plass til at alle detaljane kan tre fram.

Det er ein grunn til at mange komponistar - også mange i Bach-familien - var ekstra glad i klavikordet."

 

Onsdag 26.februar kl.19. Inngang kr.150,-

Beklager, men vi kan ikke finne din posisjon pga instillingene i nettleseren din. Du må tillate autolokasjon for å kunne benytte denne funksjonaliteten:

Se instruksjoner for din nettlester under:

Internet explorer

Internet options / Privacy / Location / klikk på "Clear sites"

Chrome

Settings / Advanced / Priacy and security / Content settings / Location -> Fjern "kirken.no" fra blokkert-lista

Firefox

Options / søk etter "location" / settings / Fjern "Kirken.no" fra blokkert

Safari

Settings for this website / Location -> "Allow"