Bibelen er en av verdens mest leste og innflytelsesrike bøker. Den har formet kulturer, inspirert kunst og litteratur, og vært en kilde til trøst og veiledning for millioner av mennesker. Men hvorfor skal vi lese Bibelen i dag, og hvordan kan vi gjøre det på en meningsfull måte?
Mímir Kristjánsson og Sofie Marhaug, begge stortingsrepresentanter fra partiet Rødt, bestemte seg for å lese hele Bibelen sammen på seks måneder. De startet prosjektet i juli 2024 og har nå fullført det. Gjennom lesningen har de utforsket Bibelen som både litteratur og historie, og de har oppdaget mange interessante aspekter ved kristendommen. Mímir har uttalt at jo mer han lærte om kristendommen, desto mer sympatisk ble han innstilt til den
Sokneprest Torstein Eidem Nordal er begeistret for at Mímir og Sofie har takket ja til å komme til Bogafjell kirke for å dele sine erfaringer. "Det er fantastisk å se hvordan de har tilnærmet seg Bibelen med et åpent sinn og nysgjerrighet. Jeg gleder meg til å lede samtalen, hvor også tidligere mentor i Lausanne-bevegelsen og misjonær Brit Niemi deltar," sier Nordal. Arrangementet vil også inneholde sang og musikk ved Anne Marthe Todnem.
Bibellesning er hjørnesteinen i kristen tro og kirkens liv. Ifølge en rapport fra KIFO, leser eldre mennesker mer i Bibelen enn yngre, spesielt de over 65 år. I 2024 kom også Bibelselskapet med en ny oversettelse; det ble solgt over 50 000 Bibler i Norge, noe som viser at interessen for Bibelen fortsatt er stor.
Bogafjell menighet ønsker å sette fokus på bibellesning og motivere til selvstudium. "Vi håper at flere vil bli nysgjerrige på hva Bibelen betyr og har betydd for tro og samfunn," sier Nordal. Bibelen kan leses på mange måter – som en kilde til åndelig veiledning, som litteratur, eller som en historisk tekst. Uansett hvordan du velger å lese den, kan Bibelen gi deg nye perspektiver og innsikter.
Velkommen til en spennende kveld!
Event for arrangementet finner her.