I løpet av påsken gjennomføres mer enn 3000 gudstjenester i Den norske kirke – i tillegg til konserter, åpen kirke og aktiviteter for barn og unge. Totalt er trolig nærmere 200 000 nordmenn innom kirken.
Se oversikt over kirkens arrangementer ved å søke opp menighetens nettside eller sjekk skjerikirken.no!
I slutten av mars besluttet politidirektøren at politiet også i 2025 vil være bevæpnet i enkelte perioder, blant annet knyttet til påske, id og 17. mai.
Det foreligger ingen konkrete trusler, men PST vurderer at folkerike mål med få eller ingen sikringstiltak fremdeles er de mest utsatte terrormålene.
– Bevæpning er et viktig forebyggende tiltak og bidrar til å sikre en rask og effektiv respons fra politiet for å redusere skadeomfanget ved et angrep, sier beredskapsdirektør i Politidirektoratet Jørn Schjelderup på politiet.no.
Direktør i Kirkerådet, Ole Edvard Wold-Reitan sier politiet har ansvar for at det er trygt å delta å delta på kirkens arrangementer i påsken, i år som tidligere år:
– Vi har jevnlig kontakt med politiet og er glad for at de følger med på situasjonen. Vi har sendt ut informasjon til lokale arrangører om at påskens arrangementer kan gå som planlagt, sier Wold-Reitan.